Tanie domki na wczasy

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1 ...  1  2  3  [4]  5  Następna >

Wyspa Wolin położenie

06 September 2011r.

Odra od 80 km na południe od Szczecina płynie dwoma korytami; wschodnie, zwane Regalicą, w rejonie Szczecina wpada do jeziora Dąbie, a drugie — właściwa Odra — płynie przez miasto Szczecin ku północy i tworzy wielkie zalewy i zatoki, które od północy zamknięte są przez dwie duże wyspy Uznam i Wolin. W ramach państwa polskiego znajduje się tylko wschodni skrawek wyspy Uznam, natomiast Wolin posiadamy cały. Obok tych dwu wielkich wysp przy ujściu Odry, na terenie Zalewu Szczecińskiego, znajduje się duża ilość urozmaicających krajobraz maleńkich wysepek.


Woliński Park Narodowy

09 September 2011r.

Najciekawszym jest jednakże środek wyspy, dyluwialny trzon o wysokich, zalesionych | wzniesieniach. Piękno tego rejonu sprawiło, że tu właśnie postanowiono utworzyć Woliński Park Narodowy. Pierwotna przyroda tej części wyspy zachowała się do naszych czasów prawie że w niezmienionym pięknie. Obserwować tutaj możemy to wszystko, czego w takim zespoleniu nie spotykamy nigdzie indziej na naszym wybrzeżu. Bezpośrednio nad brzegiem Bałtyku widzimy wysokie góry, a z nich olbrzymi obszar morza.


Przytór

08 September 2011r.

Posuwając się od Świnoujścia ku wschodowi wyspy pierwszym większym osiedlem jest Przytór. Wieś ta leży 5 km na wschód od Świnoujścia a 10 km na zachód od Międzyzdrojów. Jest to osada rolniczo-rybacka, położona na zachodnim półwyspie Wolina, bezpośrednio przy licznych wysepkach, znajdujących się wzdłuż koryta Starej Świny. Mieszkający tutaj osadnicy mają dobre warunki do prowadzenia gospodarki hodowlanej.


Tradycyjna kuchnia pomorska

16 July 2013r.

Tradycyjna kuchnia pomorska jest zbliżona do tradycyjnej kuchni niemieckiej. Po II wojnie światowej praktycznie zanikła z powodu wymiany mieszkańców regionu z autochtonów na przesiedleńców. Obecnie obserwuje się rosnącą modę na poszukiwanie kucharskich źródeł regionu na podstawie dawnych ksiąg kucharskich. Powraca ona na miejscowe stoły w specjalistycznych restauracjach i gospodarstwach agroturystycznych. W przeszłości kuchnia pomorska dzieliła się na kuchnię mieszczańską, dworską i wiejską. Kuchnia wiejska była prosta i oparta na produktach wytworzonych w gospodarstwach rolnych.


Turystyka Zachodnio Pomorska

16 July 2013r.

Turystyka Bogatą jest oferta turystyczna regionu. Magnesem jest liczący prawie 185 km pas wybrzeża z piaszczystymi plażami okolonymi pasem wydm i lasów, z miejscami klifowym brzegiem. Dla amatorów żeglowania i windsurfingu atrakcyjne są wody Zalewu Szczecińskiego oraz dużych jezior. Wiele jezior ze względu na przeźroczyste wody i atrakcyjne obiekty podwodne jest penetrowanych przez nurków (Miedwie, Ińsko, Siecino, Drawsko, Głębokie, Resko Przymorskie i kamieniołom Czarnogtowy).


Historia regionu Pomorza zachodniego

16 July 2013r.

Historia regionu Pomorze Zachodnie to kraina nadbałtycka między historyczną Meklemburgią a Pomorzem Gdańskim. Ziemie te już ok. 12 000 lat temu odwiedzali łowcy reniferów. Później zamieszkiwały je ludy różnych kultur w epokach kamienia, brązu i żelaza. Pojawiały się plemiona germańskie, słowiańskie, skandynawskie i być może przybywali także kontrolujący szlaki bursztynowe Celtowie.


Biskupstwo w Kołobrzegu

16 July 2013r.

Bolesław Chrobry w 1000 r. założył biskupstwo w Kołobrzegu podległe metropolii w Gnieźnie. W XI w. powstawały silne, stopniowo uniezależniające się od Polski miasta: Szczecin, Stargard Szczeciński, Białogard, Wolin i Kołobrzeg. W Kołobrzegu miejscowa ludność powróciła do religii przedchrześcijańskiej. W XII w. nastąpiło umocnienie lokalnej władzy Gryfitów, którzy podporządkowywali sobie ośrodki miejskie, a ośrodkiem władzy uczynili Szczecin. Bolesław Krzywousty próbował się temu przeciwstawić i w XII w. zorganizował wyprawy


Strona 4 z 5, < Poprzednia  1 ...  1  2  3  [4]  5  Następna >