Tanie domki na wczasy

wczasy, wakacje, urlop

 

Wieżyca

24 July 2013r.

WIEŻYCA - najwyższe wzniesienie Niżu Europejskiego (328,6 m n.p.m.), zainteresowaniem turystów cieszy się przez cały rok. Latem tłumy szturmują wieżę widokową na szczycie, zimą zaś południowe stoki okupują narciarze i snowboardziści. Mimo tej popularności próżno na mapie szukać wsi Wieżyca, bo taka nie istnieje. Jest to tylko nazwa wzniesienia i stacji kolejowej PKP. Zresztą w pobliżu wierzchołka znajduje się ośrodek wczasowy PKP, wybudowany wokół dawnego niemieckiego sanatorium dla lotników.


Szymbark

24 July 2013r.

SZYMBARK, leżący u podnóża Wieżycy, jest najwyżej położoną na Pomorzu miejscowością. Wieś została utworzona w połowie XVII wieku przez niemieckich kolonistów osiedlonych w dobrach kartuzów. Jeszcze w latach 20. XX wieku znaczną część mieszkańców stanowili ewangelicy. U podnóża góry działał wówczas hotel z restauracją Pod Wieżycą (obecny Kaszubski Uniwersytet Ludowy).


Wokół Sierakowic i Sulęczyna

24 July 2013r.

WOKÓŁ SIERAKOWIC I SULĘCZYNA Zachodnią część powiatu kartuskiego tworzą gminy Sierakowice i Sulęczyno. Teren ten zwyczajowo nazywany jest Szwajcarią Kaszubską, ale pod względem geograficznym jest to już odrębny subregion związany z Pojezierzem Bytowskim (a nie Kaszubskim, jak reszta terenów powiatu). Przepływa tędy Słupia, odwadniająca m.in. duże jeziora rynnowe Pojezierza Bytowskiego: Gowidlino, Węgorzyno i pośrednio Mausz.


Sulęczyno

24 July 2013r.

SULĘCZYNO to duża gminna wieś, położona 14 km na południe od Gowidlina, przy trasie Kartuzy-Bytów, przy południowym krańcu jez. Węgorzyno. Najstarsza informacja o Sulęczynie zachowała się z 1224 roku, kiedy to wieś wchodziła w skład kasztelanii chmieleńskiej. Od roku 1365 Sulęczyno było własnością Piotra z Rusocina, a w XVI wieku dokumenty wymieniają niejakich Bellowów.


Powiat Bytowski na Kaszubach

24 July 2013r.

Powiat bytowski Ten jeden z największych powiatów województwa pomorskiego mieści historyczną ziemię bytowską, znaczną część ziemi miasteckiej oraz związane dawniej z południowymi Kaszubami Gochy. Przez stulecia był to obszar pograniczny, gdzie ścierały się wpływy polskie i niemieckie. Podziały na Niemców i Polaków, katolików i protestantów różnicowały wsie, majątki, parafie i rodziny.


Zwiedzamy Bytów

24 July 2013r.

ZWIEDZAMY BYTÓW Najlepszym punktem orientacyjnym dla zwiedzających miasto jest górujący nad centrum krzyżacki zamek. U jego podnóża, od strony północnej mieści się średniowieczne centrum z zachowanym układem ulic. Tu najlepiej zaparkować samochód (parkingi przy ul. Jana Pawła II, Wojska Połskiego i przy rynku). Strzeżony parking znajduje się przy wejściu na zamek. Główną, przelotową ulicą Bytowa jest trasa z Lęborka do Chojnic (ul. Sikorskiego, Bauera, Wojska Polskiego).