Tanie domki na wczasy

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1 ...  1  2  3  4  [5]

Architektura i sztuka na Pomorzu

16 lipiec 2013r.

Architektura i sztuka Najstarsze obiekty będące efektem działalności człowieka na opisywanym w Świerznie, Darskowie i Siemczynie, barokowy kościół w Kamieniu Pomorskim. W dobie baroku nowy wystrój wnętrza otrzymało wiele kościołów. Barokowe ratusze znajdują się w Lipianach i Myśliborzu. Fortyfikacje z XVIII w. zachowały się w Kołobrzegu, z XIX w. w Świnoujściu. Klasycyzm i style historyczne reprezentowane są przez liczne pałace wiejskie i miejskie, kamienice, budynki


Znani ludzie w Zachodnio-Pomorskim

16 lipiec 2013r.

Znani ludzie Sophie Friederike Augustę zu Anhalt-Zerbst (1729-1796) Urodzona w Szczecinie córka księcia askańskiego Christiana Augusta, komendanta pruskiej twierdzy Szczecin, znana jako rosyjska caryca Katarzyna II. W 1745 r. poślubiła księcia holsztyńskiego Piotra Ulryka, późniejszego cara rosyjskiego Piotra III, przyjęła chrzest prawosławny i imię Katarzyna II. W 1762 r., wkrótce po rozpoczęciu rządów Piotr III, został obalony przez żonę Katarzynę II i jej zwolenników (głównie wojskowych).


Darłowo

16 lipiec 2013r.

Darłowo Miasto nad morzem w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej. Gotycki Zamek Książęcy z. XIV w. wzniesiony przez księcia Bogusława, przebudowany w XVI w. na renesansową rezydencję, częściowo rozebrany w XIX w., odbudowany w 1934 r„ obecnie muzeum. Gmach na rzucie zbliżonym do kwadratu z wieżą bramną (wys. 24 m) i fosą. W muzeum ekspozycje: pomorska sztuka sakralna, kopia mapy Pomorza opracowanej przez Lubiniusa w XVII w. (125 cm x 221 cm). Kaplica Św. Gertrudy to perełka gotyku skandynawskiego.


Dąbkowice

16 lipiec 2013r.

Dąbkowice Wieś rybacka na mierzei, między Jez. Bukowo i morzem. Dąbrowa Wieś w pobliżu Sianowa. Gotycki Kościół Św. Stanisława Kostki z ok. 1400 r., wzniesiony na planie prostokąta z cegły i kamienia polnego z wmurowanymi kamieniami młyńskimi, 5-bocene zamknięte prezbiterium, 4-boczna wieża. Był przebudowywany i powiększany. Najstarszą częścią jest prezbiterium. We wsi dominuje budownictwo szachulcowe i sza-szachulcowy-murowane.


Jak powstało jezioro Wicie

02 wrzesień 2013r.

Jak powstało jezioro Wicie Na wzgórzu koło Dzierżęcina żył w dawnych czasach olbrzym, który bardzo dokuczał ludziom. Pewnego razu zdecydował: "Wypiję Bałtyk". Położył się na brzuchu i pił i pił, aż opuściły go siły. Mimo, że dużo pił, wody z morza nie ubywało, a przybywało w jego ogromnym brzuchu. W końcu brzuch pękł, a woda rozlała się do dolinek za wydmami wypełniając je. 1 tak powstało jezioro Wicie.


Zamek z Kinic

02 wrzesień 2013r.

Zamek z Kinic W Jarosławcu stały podobno dwa zamki, jeden po stronic wschodniej wioski, drugi na południowym wschodzie na brzegu równiny, koło Wicia w pobliżu morza. Ten ostatni zamek miał nazwę od wioski między Wiciem a Jarosławcem - Kinice. Był zamieszkały przez rycerzy rozbójników. Sztormy i fale morskie z czasem zniszczyły mury, woda pochłonęła resztki ruin. Przy pięknej pogodzie widać kamienie na dnie jeziora.


Strona 5 z 5, < Poprzednia  1 ...  1  2  3  4  [5]